شماره تلفن:  09122790464

مقدمه

ظاهر هر فرد بدون شک برای او اهمیت زیادی دارد. تقریبا همه ما برای داشتن ظاهری مناسب و موجه تلاش می کنیم و در صورت بروز هرگونه مشکل خیلی طود در پی رفع آن هستیم.
اگر شما هم به جزو آن دسته از افراد هستید که به ظاهر خودتان اهمیت می دهید باید بدانید که داشتن یک صورت شفاف و پوستی سالم یکی از اصلی ترین و مهم ترین موضوعاتی است که بر ظاهر شما تاثیر می گذارد. شاید شما هم دوستانی داشته باشید که از لوازم های آرایشی متعدد برای زیباتر جلوه دادن صورت خود استفاده می کنند و یا مردانی که در پی زیباتر کردن ظاهر خود هستند، در صورتی که در مرحله اول شما می بایست یک پوست سالم داشته باشید.
خانم هایی که یک پوست بدون لک، سالم و شفاف دارند اغلب از آرایش های سنگین بی نیازند و پس از میکاپ نیز به دلیل آن که لوازم آرایشی بر روی پوست آن ها به خوبی می نشیند بسیار جذاب تر به نظر می رسند، از همین رو است که پاک سازی پوست صورت به عنوان یکی از بهترین روش های مراقبتی از جانب پزشکان و متخصصان سلامت پوست معرفی می شود.

پاکسازی پوست چیست؟

پاک سازی پوست در حقیقت به انجام یک سری مراحل مراقبتی جهت رسیدگی و مراقبت از پوست گفته می شود. زمانی که شما اقدام به پاک سازی پوست خود می کنید در حقیقت می خواهید سلول های مرده پوست خود را حذف کرده و در کنار حذف کردن آلودگی ها و چربی های موجود بر روی پوستتان، به آبرسانی و خون ‌رسانی پوست خود نیز کمک کنید.
پاک سازی پوست علاوه بر جوان سازی و ایجاد طراوت پوست، سبب درمان منافذ باز و از بین بردن کلیه لک و جوش های پوستی شده و در نهایت پوستی سالم را به ارمغان می آورد.

 

اهمیت پاکسازی صورت

در پوست ما میزان زیادی غدد چربی وجود دارد که این غدد ها می بایست میزان ترشح چربی بر روی سطح پوست را کنترل کنند. سطح پوست دارای مجاری بازی است که ترشحات پوست از این طریق خارج می شود و در نتیجه پوست ما مرطوب شده و تمامی آلودگی ها، چربی ها و سلول های مرده صورت در آن حل می شوند.
زمانی که آلودگی بر روی پوست می نشیند، مجراهای پوستی مسدود می شوند و به همین دلیل پوست ما شادابی خود را از دست داده و کدر شود. از همین رو می بایست پوست صورت را مرتبا از این گونه آلودگی ها پاک سازی کرد. البته استفاده کمتر از مواد آرایشی که دارای چربی بالا هستند نیز می تواند به این موضوع کمک کند. اما متاسفانه این آلودگی ها مرتبا بر روی پوست ما قرار دارند و منجر به کدر شدن سطح پوست ما و از بین رفتن سلامت آن می شوند. از جمله راهکار های موثر، پاک سازی پوست است که به عنوان یکی از روش های مراقبتی و لایه برداری از پوست شناخته می شود.
هر چه سن بالاتر می رود پوست صورت ما فشار های مضری که به بدن ما وارد شده است را نشان می دهد. هر چه تغذیه ناسالم تری داشته باشید، فرد استرسی بوده باشید و هرچه بیشتر در معرض انواع آلودگی قرار گرفته باشید اما کاری برای رفع این گونه موارد نکرده باشید، پوست کدر تر و ناسالم تری خواهید داشت.
پاک سازی پوست دارای مراحل مختلفی است که آشنایی با نوع پوست در این بین اهمیت بسیار زیادی دارد. در تمامی مراحل پاکسازی پوست به هر روشی که صورت بگیرد می بایست از محصولاتی استفاده شود که مناسب با نوع پوست شما باشد.
پوست مردان نیز همچون زنان همواره در معرض نور خورشید قرار دارد. تمامی آلودگی های موجود در هوا بر روی پوست آنان نیز می نشیند و نباید تصور کرد که پاک سازی پوست صورت تنها مختص به زنان است. در حقیقت مردان به دلیل آن که روتین های مراقبت پوستی را رعایت نمی کنند بیشتر از خانم ها در معرض به وجود آمدن لکه های پوستی، چین و چروک و جوش های گوناگون هستند. بنابراین پاک سازی صورت یکی از مهم ترین مسائلی است که می بایست در اولویت تمامی افراد چه زن و چه مرد قرار گیرد.
فراموش نکنید داشتن یک پوست سالم تنها نشان دهنده ظاهری مناسب و زیبا نیست بلکه پوست شفاف و با طراوت شما، سلامت بدن و ایمنی بالای آن ها را نشان می دهد.

روش های پاکسازی پوست

شاید برایتان جالب باشد اگر بگوییم هیچ روش متفاوت و مجزایی در نحوه پاک سازی پوست و صورت وجود ندارد. در واقع آن چیزی که سبب تفاوت پاک سازی پوست می شود مواد و همچنین ابزاری است که توسط افراد استفاده می شود. در این بین مراحل پاک سازی پوست نیز ممکن است متفاوت باشد.

اما به طور کلی می توان سه روش اصلی را برای پاکسازی پوست در نظر گرفت:

 1. روش خانگی
 2.  روش آرایشگاهی
 3.  روش کلینیکی

روش پاک سازی خانگی

در روش خانگی، افراد در خانه و با توجه به مواد و ابزار مختلفی که دارند اقدام به پاک سازی پوست خود می کنند. در این روش معمولا پوست به صورت سطحی پاک سازی می شود. برای آن که بدانید چگونه پوست خود را در خانه پاک سازی کنید ادامه این مقاله را بخوانید. با یک سرچ ساده در اینترنت نیز به راحتی می توانید از روتین های پوستی و انواع ماسک های خانگی آگاه شوید.

روش پاک سازی آرایشگاهی

در روش آرایشگاهی همان طور که از اسمش پیداست در مراکز مختلف سلامت پوست و آرایشگاه های گوناگون انجام می شود. اغلب سالن های آرایشی که پاک سازی پوست را در کنار خدمات خود ارائه می دهند دارای ابزارهایی چون دستگاه بخور، کرم های مخصوص و انواع مختلف ماساژور هستند. این روش را نمی توان جزو روش های پاک سازی عمقی پوست در نظر گرفت اما در بیشتر مواقع می تواند اثر مفیدی بگذارد.

روش پاک سازی کلینیکی

روش آخر یا همان روش کلینیکی توسط متخصصان پوست انجام می شود. در حقیقت این افراد سال ها در این حوزه درس خوانده و تجربه تئوریک و عملی خوبی دارند. با کمک این روش می توان پوست را به صورت کاملا عمقی پاکسازی کرد.
همانطور که گفتیم این روش تنها توسط پزشکان و کادر درمانی صورت می گیرد و اگر پوست خود را به افرادی بدهید که هیچ تخصصی در این زمینه ندارند و در فضای غیر کلینیکی مشغول به کار هستند، انتظار بدست آوردن یک نتیجه مثبت را نداشته باشید. اما در این قسمت شاید برایتان سوال پیش بیاید که چه تفاوتی میان روش های پاکسازی کلینیکی و غیر کلینیکی وجود دارد؟

مقایسه دو روش پاکسازی صورت کلینیکی و غیر کلینیکی

در روش پاکسازی کلینیکی از مواد و محصولاتی استفاده می شود که همگی توسط پزشک تایید شده و دارای نسخه و مدرک هستند. ابزارها و دستگاه هایی که در کلینیک های پاک سازی پوست قرار دارند، همگی بسیار پیشرفته بوده و از همین رو از قیمت بالایی نیز برخوردارند. محیط کلینیک یک محیط کاملا استریل شده است و می توان به میزان زیادی از استریل بودن تمامی دستگاه ها و مواد جهت پاکسازی مطمئن بود.
همان طور که پیش از این اشاره کردیم در روش پاک سازی صورت در کلینیک، پاک سازی و مراقبت از پوست تنها توسط متخصصان پوست و پزشکان صورت می گیرد و از آن جایی که اثر پاک سازی بسیار عمقی و قوی است، ماندگاری بالایی داشته و نیازی به گذراندن دوره های متعدد برای پاک سازی نیست. اغلب پس از گذراندن دوره پاک سازی پوست با این روش، کافی است از پوست خود مراقبت کرده و روتین های پوستی را به خوبی انجام دهید. از آن جایی که در این روش از دستگاه های پیشرفته و مواد باکیفیت استفاده می شود، هزینه پاک سازی ممکن است در مقایسه با پاک سازی خانگی و آرایشگاهی بیشتر باشد.

روش پاکسازی غیر کلینیکی

منظور از روش پاکسازی غیر کلینیکی، همان روش های پاکسازی و مراقبت از پوست خانگی و آرایشگاهی است. در این روش از مواد طبیعی و گیاهی استفاده می شود. البته ممکن است در کنار این گونه مواد، از مواد شیمیایی نیز استفاده شود اما میزان این مواد شیمیایی بسیار پایین و ضعیف خواهد بود. دستگاه ها و ابزار هایی که در روش غیر کلینیکی استفاده می شوند اغلب بسیار معمولی هستند. یکی از معایب پاک سازی صورت در این روش ها، این است که محیط کاملا استریل نشده و احتمال انتقال بیماری وجود دارد. درصد این مشکل در آرایشگاه ها و سالن های مراقبت از پوستی بالاتر از زمانی است که پاک سازی توسط خود فرد به روش خانگی صورت می گیرد.
از دیگر معایب پاکسازی در این روش نیز می توان به نداشتن تجربه پزشکی توسط افراد اشاره کرد. اغلب افرادی که به عنوان متخصصان جهت پاکسازی پوست در سالن های آرایشگاهی کار می کنند، تنها با گذراندن دوره های کوتاه مدت مراقبت از پوست فعالیت خود را آغاز کرده اند. از آن جایی که در این روش پاک سازی کاملا سطحی و تاحدی ضعیف است، ماندگاری بالایی ندارد و به طور معمول افراد پس از هر یک ماه نیاز دارند تا پوست خود را پاک سازی نمایند. همان طور که گفتیم هزینه این روش در مقایسه با روش پاکسازی کلینیکی پایین تر است.

نکات کلیدی و راهنمای مراقبتی پاک سازی پوست

چنانچه تصمیم گرفته اید با روش خانگی یا آرایشگاهی به پاک سازی پوست خود بپردازید باید نکات و موارد مهمی را رعایت کنید. همان طور که می دانید پاکسازی و مراقبت از پوست دارای روتین موثری است و در این مسیر توصیه هایی که در ادامه به آن ها می پردازیم را نباید نادیده بگیرید.

 •  اول از همه پوست خود را به خوبی بشناسید. شناخت پوست مهم ترین و اصلی ترین گام پاک سازی صورت است.
 •  پوست خود را نباید با آب داغ یا آب خیلی سرد بشویید. چرا که آب بسیار داغ باعث می شود پوستتان تحریک و ملتهب شود. آب سرد نیز نمی تواند پوست شما را به میزان مناسبی نرم کند. از همین رو همیشه برای شست و شوی صورت خود از آب ولرم استفاده کنید.
 •  در ابتدای کار باید پوست خود را به خوبی بشناسید و با توجه به نوع آن به سراغ ابزار و مواد مختلف مراقبت از پوست بروید. برای مثال اگر پوست چربی دارید نباید از کرم های پاک سازی مخصوص پوست خشک استفاده کنید. البته در این جا پیشنهاد می کنیم به جای استفاده از کرم های پاک سازی صورت از ژل های پاک سازی استفاده کنید چرا که ژل ها غالبا تاثیر مثبت و بهتری بر روی انواع پوست دارند.
 •  همه ما اغلب مجبور می شویم چند ساعتی را خارج از خانه مشغول به کار باشیم. درصد زیادی از خانم ها نیز روزانه آرایش می کنند. آرایش روزانه در کنار آلودگی موجود در هوا باعث می شود پوست ما میزان بسیار زیادی آلودگی را جذب کند. به خصوص اگر پوست چربی داشته باشید آلودگی به آسانی بر روی پوست شما جا خوش می کند. بنابراین پاکسازی پوست و دوباره انجام دادن آن در روز یکی از اساسی ترین کارهایی است که برای مراقبت از پوستتان باید انجام دهید. در نتیجه یک بار آرایش و آلودگی و چربی را از پوستتان حذف کنید و با پاکسازی دوباره پوست، سلول های مرده آن را نیز بردارید.
 • دقت کنید که از چه پاک کننده ای برای پاکسازی پوست خود استفاده می کنید. در میان پاک کننده های موجود در بازار، پاک کننده های اسیدی بهترین نوع آن ها هستند چرا که به عنوان یک لایه بردار مناسب عمل کرده و منجر به یک رنگ کردن رنگ پوستتان می شوند.
 •  اگر قصد دارید پوست خود را به صورت عمقی پاکسازی کنید به یاد داشته باشید که تنها یک بار در هفته حق انجام این کار را دارید. البته پاک سازی های عمقی معمولا کار تخصصی بوده و پیشنهاد می کنیم آن را به دستان متخخصان این حوزه بسپارید.
 •  اسکراب صورت از جمله اثرگذار ترین مراحل در پاک سازی و مراقبت از صورت است. البته اسکراب می بایست پس از شست و شوی کامل صورت انجام شود. چرا که با اسکراب صورت، سلول های مرده سطح پوست از بین می روند و می بایست به خوبی صورت را از انواع آلودگی و چربی تمیز کرده باشید تا مواد اسکراب بتواند نتیجه خود را بر روی پوست شما بگذارد.
 •  برای شست و شوی صورت خود از شوینده های حرفه ای و مناسب پوست خودتان استفاده کنید. شاید باورتان نشود که یک شوینده خوب و مناسب می تواند تا حد بسیار زیادی بر روی مراقبت از پوستتان اثر بگذارد. برای تحریک کردن کلاژن ها و همچنین خونرسانی صورت می توانید از ماساژ حرفه ای و استاندارد کمک بگیرید.
 •  استفاده از موادی چون آبرسان ها، ماسک های لیفتیگ، روشن کننده و جوان کننده ها و … می تواند نقش مناسبی در روند مراقبتی پوست شما داشته باشد.

مراحل پاک سازی پوست در خانه

 1.  پوست خود را با آب ولرم به خوبی شست و شو دهید و سپس به آرامی خشک نمایید:
  مرحله اول مربوط به پاکسازی و تمیز کردن سطح پوست صورت است. تمیز کردن پوست و شست و شوی آن اهمیت زیادی دارد البته فراموش نکنید که شست و شو با ژل و آب نمی تواند به میزان کافی سطح پوست شما را از آلودگی ها و آرایش موجود بر روی صورتتان پاک کند. بنابر این شما نیازمند پاکسازی سطح پوستتان به کمک شیر پاک کن ها هستید.
  برای استفاده از شیر پاک کن کافی است موهای خود را کاملا از روی صورتتان جمه کرده و شیر پاک کن را دو تا سه دقیقه به صورت دروانی بر روی پوست خود مالش دهید. در همین حین با انگشتانتان بر روی پوست به آرامی ضربه بزنید. پس از گذشت چند دقیقه با آب ولرم صورت خود را پاک کنید.
  شیر پاکن ها علاوه بر آن که پوست شما را کاملا تمیز می کنند سبب شفاف شدن پوست صورت نیز می شوند و از همین رو در روتین مراقبت پوستی، جایگاه بالایی دارند. هر چقدر در شهری زندگی می کنید که میزان آلودگی در آن بیشتر است، اهمیت استفاده از شیرپاک کن ها نیز افزایش می یابد.
 2.  صورت خود را با استفاده از یک لوسیون یا تونیک مناسب تمیز کنید:
  تونیک های پوستی از عصاره های گیاهان منحصر به فرد و بسیار مفیدی تکشیل می شوند. از جمله مفید ترین تونیک ها با عصاره های گیاهی می توان به عضاره گل ها، گلاب، نارون کوهی، سرکه، شکوفه پرتقال و … اشاره کرد. در انتخاب لوسیون و تونیک توجه داشته باشید که با نوع و جنس پوست صورت شما همخوانی داشته باشند.
 3.  صورت با آب سرد یا آب گرم با توجه به نوع صورت و نیاز آن بخور دهید:
  بخور آب به عنوان یکی از مناسب ترین و ساده ترین درمان ها جهت باز کردن مجاری هوایی بر روی پوست و همچنین نرم کردن سطح صورت شناخته می شود. با توجه به نیاز و نوع پوست خود می توانید روزانه صورت خود را بخور داده و معجزه باورنکردنی آن را پس از گذشت یک الی دو هفته ببینید.
 4. با کمک کرم و اسکراب های متناسب با نوع پوستتان جوش های سرسیاه را از بین ببرید:
  لایه برداری از جمله مراحل بسیار مهم در پاکسازی پوست صورت است. لایه برداری با کمک انواع مختلف کرم ها انجام می شود و تنها کافی است کرمی را برای این کار انتخاب و خریداری نمایید که با جنس پوست صورت شما همخوانی داشته باشد.
  پیش از آن که بخواهید صورت خود را لایه برداری نمایید، حتما دستان خود را به خوبی بشویید و سپس موهایتان را از کنار صورتتان عقب بزنید چرا که کرم های لایه برداری قوی بوده و نباید با موهایتان در تماس باشد. لایه برداری در حقیقت مرحله ای است که با کمک آن می توان سلول های مرده سطح پوست را از بین برده و سبب ایجاد پوستی شفاف و درخشان شد.
  توجه داشته باشید که این مرحله جزو روتین همیشگی پاک سازی صورت نیست چرا که همان طور که گفتیم این مرحله بسیار قوی و عمقی بوده و در صورتی که بیش از اندازه صورت خود را لایه برداری کنید، پوست شما تحریک و ملتهب می شود. از جمله روش های لایه برداری می توان به میکرودرم و اسکین اسکرابر اشاره کرد که هر کدام کارایی و مزایای مرتبط به خود را دارند.
  دانه های سرسیاه اغلب بر روی پوست های چرب ایجاد می شوند چرا که این نوع پوست ها میزان آلودگی بیشتری را به خود جذب می نمایند. برای آن که جوش های سرسیاه خود را در این مرحله از بین ببرید، کرم لایه بردار را بر روی سطح پوست خود ریخته و سپس مشغول به مالش با دست کرده یا از ابزار های لایه برداری پوست استفاده کنید.
  5. از ماسک صورت استفاده کرده و پس از آن صورتتان را با یک مرطوب کننده مناسب مرطوب کنید:
  گذاشتن ماسک بر روی صورت را آخرین مرحله پاکسازی می دانند. ماسک ها می توانند پوست شما را تقویت کرده و به خوبی آبرسانی نمایند. فراموش نکنید هنگام گذاشتن ماسک بر روی صورتتان، ابرو ها و چشم هایتان در تماس با ماسک نباشد چرا که مواد موجود در ماسک ها می توانند سبب التهاب و سوزش در این نواحی شوند.
  به طور معمول ماسک را می بایست حدود 20 دقیقه بر روی صورت خود گذاشته و پس از آن آب کشی نمایید. اگر پوست چربی دارید بهتر است از ماسک های غیر چرب و اگر پوستتان معمولی یا خشک است، از ماسک های آبرسان و مغذی پوست استفاده کنید.
  مرطوب کننده ها نیز در مراحل پاکسازی صورت بسیار مهم هستند و کرم های مرطوب کننده متنوع و زیادی برای استفاده وجود دارد که با استفاده از نوع نیاز پوست صورت خود می توانید اقدام به تهیه و استفاده از ان ها کنید. برای مثال اگر پوست چربی دارید نباید از مرطوب کننده های چرب استفاده کنید بلکه باید کرم هایی را تهیه کنید که چربی پوست صورت شما را به خوبی تنظیم کنید.

مراحل پاکسازی صورت در آرایشگاه

1. در مرحله اول پوست شما توسط ژل های شست و شو و کرم های مناسب از انواع آلودگی و آرایش تمیز می شود.
2. سپس صورتتان بخور داده شده و در همین حین فرد مشغول ماساژ صورت و استفاده از لایه بردار های شیمیایی می شود.
3. مرحله سوم با کمک لایه بردار های مناسب به لایه برداری و پاکسازی صورت پرداخته می شود.
4. در نهایت از انواع لوسیون و کرم جهت طراوات بخشیدن به پوست و آبرسانی آن استفاده می شود.

پاک سازی پوست صورت

مایا اسکین کر ، ارائه دهنده خدمات تخصصی مراقبت پوست، آموزش پاکسازی و فیشیال با مدرک فنی حرفه ای و سرتیفیکیت

آدرس: تهران ضلع جنوبی میدان هروی- کنار پارک ( بین ملل و سپه) پلاک 174، طبقه 4 – واحد 10