شماره تلفن:  09122790464

افتادگی و شل شدن پوست یک رخداد آشکار است و هر فردی در هر سنی ممکن است این وضعیت را تجربه کند. اگر در باشگاه وزن کم کرده اید، احتمالاً می دانید که افتادگی پوست یکی از شایع ترین عوارض جانبی کاهش وزن است. البته شل شدن و افتادگی پوست دلایل دیگری نیز دارد. افتادگی  پوست هم در صورت و هم در بدن اغلب با کاهش چربی همراه است.

یکی دیگر از دلایل افتادگی پوست تخریب یا کاهش کلاژن و الاستین است. در حالی که افتادگی پوست برای هرکسی ممکن است اتفاق بیفتد، با افزایش سن احتمال بیشتری دارد. کاهش وزن چشمگیر و دچارشدن به برخی بیماری ها نیز می تواند منجر به افتادگی و شل شدن پوست شود.

چه عواملی باعث افتادگی پوست می‌شود؟

آشنایی با دلایل افتادگی و شل شدگی پوست صورت می‌تواند به شما کمک کند تا هرچه سریع‌تر به راهکار درمانی مستعد برای شل ‌شدگی پوست برسید. برخی از مهم‌ترین دلایل افتادگی و شل شدگی پوست عبارتند از:

  • افزایش سن
  • کاهش وزن ناگهانی
  • بارداری
  • در معرض نور خورشید قرار گرفتن
  • کشیدن سیگار

افزایش سن

آشکار ترین دلیل افتادگی پوست، پیری است. پیری فرایندی اجتناب ناپذیر است که سبب فرسودگی بدن می‌شود. نمی‌توان روند پیری را متوقف کرد اما می‌توان با روش هایی این روند را کاهش داد. با افزایش سن، بدن به صورت طبیعی کلاژن و الاستین کمتری تولید می‌کند. کاهش تولید این مواد، موجب ایجاد چین و چروک در پوست و افتادگی آن می‌شود.

کاهش وزن ناگهانی

دلیل این امر کاملاً واضح است. اولاً با کاهش ناگهانی وزن، وزن زیادی از دست می دهید، در حالی که پوست بدن قادر به بازگشت به وزن قبلی خود نیست. به یاد داشته باشید که یک شبه وزن اضافه نکردید. چاقی فرآیندی است که در طول زمان تکامل یافته است. اکنون، با کاهش وزن سریع پوست شما زمان کافی برای بازگشت به حالت قبلی خود را ندارد. این باعث شل شدن پوست اضافی و افتادن آن می شود.

همچنین کاهش وزن ناگهانی سبب از بین رفتن بخشی از عضلات و باقی ماندن چربی‌های جمع شده زیر پوست می‌شود. این نوع کاهش وزن نامناسب ترین نوع لاغری است. در این صورت پوست همراه با چربی‌های زیرین، آویزان شده و برعکس اگر کاهش وزن مناسبی داشته باشید، در وهله اول چربی‌های اضافی زیر پوست از بین می روند و پوست به عضله زیرین خود می‌چسبد.

بارداری

افتادگی پوست بعد از بارداری اجتناب ناپذیر است. همه مادران پس از نه ماه انتظار به یکباره وزن زیادی از دست می دهند. این نوع افتادگی شبیه افتادگی پوست به دلیل کاهش وزن ناگهانی است. تفاوت این است که سرعت چاق شدن شکم در دوران بارداری بالاتر از حد طبیعی است. در بارداری پوست کاملا نازک می‌شود و تا جایی که جا دارد، کش می‌آید. ترک خوردگی و شل شدن در این ناحیه بیشتر از هر جایی دیده می‌شود.

سیگار کشیدن و شل شدن پوست

یکی دیگر از دلایل اصلی افتادگی پوست، مصرف دخانیات به خصوص سیگار است. سیگار عینا همان کاری را با پوست می‌کند که نور خورشید انجام می‌دهد. با این تفاوت که در هنگام سیگار کشیدن، تغییراتی که در داخل فرد ایجاد می‌شود، سبب تولید رادیکال‌های آزاد می‌شود.

علاوه بر این، نیکوتین موجود در سیگار رگ های خونی لایه های بیرونی پوست را منقبض می کند. اکسیژن و مواد مغذی به سلول های پوست نمی رسد و سلول های پوست از بین می روند.

تا ثیرات نور خورشید بر پوست

اشعه ماوراء بنفش خورشید مستقیماً به پوست برخورد می کند و باعث مرگ زودرس سلولی می شود. رادیکال های آزاد تولید شده در پوست در اثر قرار گرفتن در معرض این اشعه ها باعث تخریب کلاژن و الاستین در پوست می شوند. الاستین و کلاژن دو پروتئین مهم و ارزشمند در پوست هستند که به جلوگیری از چین و چروک کمک می کنند. الاستین در پوست نقش ارتجاعی دارد و کلاژن بافت پوست را تقویت می کند.

نور خورشید با ایجاد رادیکال های آزاد، سرعت تخریب این دو پروتئین ارزشمند را افزایش می دهد. بنابراین استفاده از کرم های ضد آفتاب یا کرم هایی که به عنوان ضد آفتاب عمل می کنند بسیار مهم و کاربردی است.

درمان افتادگی پوست

اصلی ترین و مهم ترین راهکار درمان افتادگی پوست، شناسایی علت افتادگی است. استفاده از روغن های گیاهی جهت مقابله با کاهش تولید رادیکال‌های آزاد و کاهش فرایند پیری پوست، تاثیر بسزایی است. اما نقش تغذیه را  جدی بگیرید. خوردن غذاهای کلاژن ساز و تغذیه پوست به جلوگیری از افتادگی پوست کمک می کند. همچنین برخی ویتامین ها و مواد مغذی  برای سفت شدن پوست صورت و جلوگیری از بروز علائم افتادگی و پیری مورد نیاز است. نگهداری طراوت پوست بسیار مهم است، بنابراین یک رژیم غذایی متعادل متشکل از انواع غذاهای سالم مهم است.

مصرف ویتامین ها برای جوگیری از افتادگی و شل شدن پوست

برای مراقبت از پوست، استفاده از کرم‌ها و راهکار های زیبایی کافی نیستند، زیرا این ها تنها مواردی نیستند که می‌توانند پوست شما را جوان و سفت نگه دارند. اصلی ترین راه حل طبیعی در این مورد استفاده از ویتامین هاست که نقش بسیار مهمی دارند. آنها در سفت کردن پوست، افزایش خاصیت ارتجاعی آن و افزایش تولید کلاژن فعال هستند. در ادامه در مورد ویتامین های موثر برای جلوگیری از شل شدن و افتادگی پوست بیشتر توضیح خواهیم داد.

ویتامین C

ویتامین C  برای همه ما یک ویتامین مهم است و به عنوان یک آنتی اکسیدان در نظر گرفته می شود و بدن و پوست برای تولید کلاژن، اصلی ترین پروتئین برای پوست، به آن نیاز دارند. علاوه بر این ویتامین C به تنظیم تولید ملانین در پوست کمک می کند تا خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود کرده و از بروز چین و چروک جلوگیری کند.

ویتامین A

ویتامین A به تحریک گردش خون در بدن کمک می کند، چون اکسیژن رسانی به همه بافت های صورت را افزایش می دهد. ویتامین  A سبب تولید کلاژن می شود، که از ایجاد خطوط ریز و لکه های تیره روی پوست محافظت می کند و چین و چروک های آن را کاهش می دهد.

غذای سالم

مصرف غذاهای سالم  سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی که به تغذیه پوست کمک می کنند و انتخاب غذاهای حاوی آنتی اکسیدان، به ویژه آنهایی که در محافظت از پوست در برابر پیری نقش دارند، مهم است.

در آخر

برای کمک به کاهش افتادگی پوست در ناحیه ی چانه و گردن، می توانید از یک رژیم غذایی سالم سرشار از آنتی اکسیدان ها و چربی های سالم استفاده کنید، ورزش کنید، به اندازه کافی بخوابید و استرس را از خود دور کنید. پیری اجتناب ناپذیر است و تمام پوست ها در نهایت ظاهر جوان خود را از دست می دهند. افزایش سن باعث از بین رفتن کلاژن و چربی می شود و پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. عوامل دیگری که به آسیب پوست کمک می کنند شامل آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش یعنی قرار گرفتن در معرض نور خورشید و تغییرات وزن. البته هر دوی این عوامل قابل کنترل هستند.

دلایل افتادگی و شل شدن پوست

دیدگاه ها

مایا اسکین کر ، ارائه دهنده خدمات تخصصی مراقبت پوست، آموزش پاکسازی و فیشیال با مدرک فنی حرفه ای و سرتیفیکیت

آدرس: تهران ضلع جنوبی میدان هروی- کنار پارک ( بین ملل و سپه) پلاک 174، طبقه 4 – واحد 10