شماره تلفن:  09122790464

همه ما تجربه خوابیدن با آرایش را داریم. ممکن است  تا دیر وقت کار کنید، تا دیر وقت بیدار بمانید، یک پرواز دیروقت داشته باشید یا جلوی تلویزیون بخوابید.  دلیلش مهم نیست، آنقدر روز شلوغی را سپری کرده اید که نمی توانید قبل از خواب آرایش خود را  پاک کنید. اگرچه این ممکن است  بی ضرر به نظر برسد، اما اگر به  عادت تبدیل شود، می تواند برای پوست شما بسیار مضر باشد. در ادامه این مقاله، شما را با مضرات خوابیدن با آرایش آشنا می‌کنیم. ژانت گراف، متخصص پوست و استادیار بالینی پوست در مرکز پزشکی Mount Sinai در شهر نیویورک، می‌گوید: “هر چه بیشتر با آرایش بخوابید، آسیب بیشتری به پوست خود وارد می‌کنید.” پوست ما نیز مانند سایر اعضای بدن ما در 24 ساعت شبانه روز فعال است و مهم ترین عملکرد پوست در شب نوسازی است. خوابیدن با ریمل و کرم پودر در شب از فرآیند نوسازی پوست جلوگیری می کند و باعث آسیب پوست می شود. درست است که هر چه بیشتر با آرایش بخوابید، به مرور زمان آسیب بیشتری به پوست شما وارد می شود، اما هر از چند گاهی خوابیدن با آرایش هم می تواند روی صورت شما تاثیر منفی بگذارد.

خوابیدن با انواع لوازم آرایشی چه ضررهایی دارد؟

فونداسیون: این ماده ضخیم است و معمولاً سایر محصولات را در طول روز پوشش می دهد. این ذرات در طول روز تجزیه می شوند و از طریق فرآیندهای طبیعی و قرار گرفتن در معرض آلاینده ها، باکتری ها، قارچ ها و انگل ها متابولیزه می شوند. تجزیه محصولات جانبی متابولیک بدن و مواد آرایشی باعث اختلال در میکروسیرکولاسیون می شود که وظیفه آن بازسازی سلول های پوست است. همچنین باعث تخریب کلاژن می شود که منجر به چین و چروک و مسدود شدن منافذ می شود و از طرف دیگر باکتری ها را در درون پوست به دام می اندازد که می تواند باعث آکنه نیز شود.

پرایمر: پرایمر پتانسیل آسیب رساندن به پوست شما را دارد، اما همه چیز به نحوه استفاده شما از آن بستگی دارد. دکتر گراف می گوید: “اگر تمام روز از پرایمر استفاده کنید، می تواند بسیار مضر باشد زیرا همه آلاینده ها روی پوست شما هستند. اما اگر از پرایمر روی پوست تمیز و برای آبرسانی استفاده کنید مشکلی ندارد.”

رژ لب: دکتر گراف می گوید: ” جای تعجب نیست که رفتن به رختخواب با هر نوع رژ لبی می تواند منجر به خشکی و ترک خوردن لب شود.” برای رژ لب هایی که رنگدانه زیادی دارند، قبل از رفتن به رختخواب، لب های خود را با یک پاک کننده ضد عفونی کننده کاملا تمیز کنید. سپس از یک نرم کننده برای مرطوب کردن لب های خود استفاده کنید.

خطرات پاک نکردن آرایش از روی صورت قبل از خواب

اگر شما از آن دسته زنانی هستید که با ریمل می خوابند، خوب است بدانید که ذرات ریمل فولیکول ها را مسدود کرده و روی پوست آنها را تحریک می کند. اگر آنها تحریک شوند، این تورم می تواند باعث التهاب پلک شود. توجه داشته باشید که خوابیدن با ریمل حتی می تواند باعث نازک شدن و شکننده شدن مژه های شما شود!

اولین ضرری که ممکن است خوابیدن با آرایش روی پوست شما ایجاد کند، آکنه، تحریک و پیری پوست است. یک متخصص پوست در واشنگتن اسکوئر می گوید: “خوابیدن با آرایش واقعا می تواند به پوست شما آسیب برساند زیرا منافذ شما را می بندد.”

پوست شما از خواب به عنوان زمانی برای بهبودی از استرس های مختلف روز استفاده می کند. همچنین از خواب برای بهبود و بازسازی سلول های خود استفاده می کند. با استفاده از یک لایه آرایش، مانعی برای لایه برداری و فرآیند بازسازی طبیعی پوست خود ایجاد می کنید. همچنین، آرایش در واقع به رادیکال‌های آزاد موجود در محیط می‌چسبد (اغلب در اثر آلودگی ایجاد می‌شوند)، بنابراین پاک نکردن آرایش به این ناخالصی‌های مضر فرصت بهتری برای تخریب پوست شما می‌دهد.

چند نکته برای جلوگیری از خوابیدن با آرایش

  1. برای حفظ سلامت و شادابی پوست از یک روال مراقبت از پوست در شب پیروی کنید. و حتما آن را بطور مستمر ادامه دهید، که حتی اگر خسته هستید، این تمرین را شب ها قبل از خواب انجام دهید.
  2. تا هنگام شب منتظر پاک کردن آرایش خود نباشید، بلکه این کار را قبل از شام انجام دهید. با این کار حتی اگر بعد از غذا در حال استراحت هستید، آرایش خود را کاملا پاک کرده اید.
  3. دستمال مرطوب آرایشی تمیز را کنار تخت خود نگه دارید. بهتر است صورت خود را به درستی بشویید، اما اگر خیلی خسته هستید، می توانید با دستمال مرطوب آرایش خود را در رختخواب پاک کنید. در واقع این کار، بهتر از این است که هیچ کاری انجام ندهید و با آرایش بخوابید.
  4. مطمئن شوید پاک کردن آرایش در شب به عادتی تبدیل می شود که دیگر لازم نیست نگران آن باشید.

به یک روال مراقبت از پو ست متعهد شوید

روتین مراقبت از پوست شبانه خود را دنبال کنید. دکتر وی می‌گوید: «در طول خواب عمیق، هورمون‌های شفابخش مانند هورمون رشد و ملاتونین افزایش می‌یابند و در نتیجه سرعت بازسازی سلولی سریع‌تر می‌شود.” همانطور که در بالا ذکر شد، خوابیدن با آرایش می تواند از جهات مختلفی در این فرآیندها اختلال ایجاد کند. پاکسازی ملایم آرایش و مرطوب کننده های مناسب پوست می تواند به حداکثر رساندن روند ترمیم و بازسازی پوست در هنگام خواب کمک کند.

با این حال، اگر اغلب زود و بلافاصله بعد از شام به رختخواب می روید، توصیه می شود که مراقبت از پوست خود را قبل از شام شروع کنید.

خوابیدن با آرایش چه تاثیراتی روی پوست دارد؟

پوست شما از خواب برای التیام و تسکین استرس های مختلف در طول روز استفاده می کند. در حقیقت پوست از خواب برای ریختن و بازسازی سلول های خود استفاده می کند. شما با قراردادن لایه ای از آرایش، مانع فرآیند لایه برداری و بازسازی طبیعی پوست خود می شوید.

 به‌علاوه، آرایش به رادیکال‌های آزاد موجود در محیط متصل می‌شود که اغلب ناشی از آلودگی بوده و درنتیجه اگر آرایش را پاک نکنید، این ناخالصی‌های مضر شانس بیشتری برای تخریب پوست شما دارند. از بین رفتن رادیکال‌های آزاد کلاژن با گذشت زمان باعث پدیدار شدن خطوط ریز و پیری زودرس می ‌شود. در ادامه شما را بیشتر با تاثیرات خوابیدن با آرایش آشنا خواهیم کرد.

خشک شدن پوست

باقی ماندن آرایش روی صورت شما در طول شب، پوست شما را زبر، پوسته پوسته و خشک می کند، حتی اگر اول صبح  صورت خود را بشویید.

اگر شب ها قبل از خواب آرایش را از صورت خود پاک کنید، و صورت خود را خوب بشویید و با کرم مرطوب کننده مناسب، مثلا حاوی آلوئه ورا، آن را مرطوب کنید، خواهید دید که پوست شما شانس خوبی برای ترمیم و بازسازی یک شبه دارد. اگر آرایش را روی صورت خود رها کنید، این فرصت را از پوست می گیرد و آن را خشک می کند. خشکی پوست به معنای عدم انعطاف پذیری وعدم انعطاف به معنای چین و چروک عمیق تر است.

صدمه دیدن سلول‌های پوست

خوابیدن با آرایش سلول های پوست نیز، آسیب می بینند. دکتر نایت صدمه دیدن سلول های پوست را این گونه خلاصه می کند: آرایش می‌تواند آلاینده‌های محیطی و رادیکال‌های آزاد را که می‌توانند به سلول‌های پوست مانند کلاژن آسیب برسانند را جمع‌آوری کرده و منجر به پیری پوست شود،. بنابراین نه تنها باعث بسته شدن منافذ و ایجاد آکنه می شود، بلکه می تواند روند پیری را نیز تسریع کند.

جوش و آکنه

پوست نیز مانند قلب همیشه فعال است و هرگز ازکار نمی افتد و از آب، پروتئین، مواد معدنی، مواد شیمیایی و لیپیدها تشکیل شده است، علاوه بر این، پوست پر از منافذی  است که باعث ترشح چربی و تعریق می شود. ترشح چربی پوست را به عنوان یک نرم کننده طبیعی آبرسانی می کند و سلول های مرده و آلاینده ها را از پوست پاک می کند.

خوابیدن با آرایش باعث می‌شود ناخالصی‌ها و سلول‌های مرده پوست روی سطح پوست باقی بمانند و منافذ پوست را مسدود کنند و منجر به التهاب مزمن و آکنه شوند. جوش بر روی پوست یکی از اتفاقات ناگواری است که ممکن است رخ دهد و اکثر خانم ها این اتفاق را تجربه می کند. پس در نتیجه یکی از اصلی ترین معایب خوابیدن با آرایش، آکنه است.

از بین رفتن طروات پوست‌

چه کسی پوست تازه و جوان را دوست ندارد؟ استفاده از روشن کننده ها یا رژگونه ها برای درخشندگی هر چه بیشتر پوست ایرادی ندارد، اما خوابیدن با این مواد می تواند برعکس عمل کند. پوست اصلی ترین عضو بدن است و عملکردهای حیاتی برای بدن ما دارد. مانند تعریق، دفع چربی، بهبود زخم و تنظیم دمای بدن.

به همین دلیل است که باید به طور مرتب پوست خود را پاکسازی و لایه برداری کنید و از فکر خوابیدن با آرایش خداحافظی کنید. وقتی سلول های مرده پوست، روغن و مواد آرایشی منافذ را پر می کنند، پوست نمی تواند نفس بکشد و خفه می شود و باعث به وجود آمدن جوش های سرسیاه و کومدون می شود. همه این موارد می توانند پوست را بی جان و مرده جلوه دهند. بنابراین مهم نیست که چقدر خسته و خواب آلود هستید، ابتدا صورت خود را بشویید و سپس بخوابید.

مختل شدن جریان تنفس‌ پوست

بدن ما در هنگام خواب  بازسازی می شود، پوست به طور طبیعی بهتر است در هنگام خواب خود را ترمیم کند، بنابراین مهم است که هنگام خواب آرایش روی صورت خود باقی نگذاریم تا اجازه دهیم منافذ چربی ترشح کنند و از پوست در برابر رادیکال های آزاد محافظت کنند.

خوابیدن با آرایش در طول شب، تعادل ظریف پوست را برهم می زند و آن را بیمار می کند. هنگامی که منافذ پوست مسدود می شود، پوست نمی تواند نفس بکشد و بنابراین خود را ترمیم نمی کند. چربی باقی مانده در منافذ تجمع یافته و به باکتری تبدیل می شود که می تواند باعث مشکلات پوستی مختلف شود. بعد از خوابیدن یک شب با آرایش،  یک هفته طول می کشد تا پوست به حالت قبلی خود بازگردد و تعادل خود را به دست آورد

تاثیر آرایش روی چشمان

خوابیدن با آرایش می تواند به حساس ترین نواحی صورت، یعنی چشم ها آسیب برساند. خوابیدن و چرت زدن با آرایش کامل چشم، خطر التهاب چشم، عفونت، قرمزی پلک و ساییدگی قرنیه را افزایش می دهد. این می تواند به دلیل مالش ذرات آرایش  روی سطح چشم باشد. از آنجایی که دور چشم بسیار ظریف و لطیف است، برای جلوگیری از بیدار شدن با چشم های قرمز و متورم، توصیه می شود ریمل، خط چشم و سایه چشم را پاک کنید.

کثیف شدن بالش

پیامدهای که خوابیدن با آرایش برای پوست شما بوجود می آورد، یک طرف و آلوده شدن بالش شما در یک طرف دیگر از دلایل مضرات خوابیدن با آرایش است. اگر آرایش روی بالش شما باقی بماند، تقریباً به همان اندازه که برای صورت شما مضر است برای پوست شما نیز زیان آور است. حتماً روبالشی خود را به طور مرتب بشویید، اما  در وهله اول از باقی ماندن آثار آرایش روی پوست خود اجتناب کنید.

سخن پایانی

همان طور که اشاره شد خوابیدن با آرایش یکی از آن عادت های بدی است که منجر به آسیب جبران ناپذیر پوست می شود. اگر هر شب با آرایش به رختخواب می روید، باید بدانید که نه تنها بالش شما را لکه دار می کند، بلکه به محیط زیست نیز آسیب می رساند.

 همچنین منجر به چین و چروک، پیری زودرس و افزایش آکنه می شود. افزون براین، پوست همیشه سفید و ناسالم به نظر می رسد. پس در نتیجه بهتر است پوست خود را شب ها قبل از خواب  با یک پاک کننده بشویید.

وقتی با آرایش می خوابید چه اتفاقی می افتد؟

دیدگاه ها

مایا اسکین کر ، ارائه دهنده خدمات تخصصی مراقبت پوست، آموزش پاکسازی و فیشیال با مدرک فنی حرفه ای و سرتیفیکیت

آدرس: تهران ضلع جنوبی میدان هروی- کنار پارک ( بین ملل و سپه) پلاک 174، طبقه 4 – واحد 10