شماره تلفن:  09122790464

شستن مرتب پوست آیا درست است یا غلط: شستن صورت به روش صحیح می تواند تضمین کند که پوست شما سالم و هیدراته می ماند.  این نکات تخصصی را رعایت کنید!

 شستشو دو بار در روز صورت در تابستان بسیار مهم است.

شستشوی صورت با آب، کافی نیست.  شستن صورت برای سالم نگه داشتن پوست شما چیزهای بیشتری لازم دارد.  اگر هنر تمیز کردن صورت خود را به درستی یاد بگیرید، ممکن است حتی نیازی به محصولات دیگر نداشته باشید! نکته این است که انتخاب نوع مناسب شستشوی صورت و استفاده از تکنیک مناسب نیز نقش مهمی ایفا می کند.  به همین دلیل از شما می خواهیم که به اصول اولیه بازگردید.

 شما باید با درک اینکه چرا شستن صورتتان مهم است شروع کنید

شستن منظم صورت برای حفظ ظاهری سالم مهم است.  در طول روز، پوست ما در معرض باکتری ها، آلاینده ها و کثیفی ها قرار می گیرد.  شستن صورت این آلودگی ها را از بین می برد تا ظاهری تازه به پوست ببخشد.  علاوه بر این، شستن صورت نیز عامل مهمی در کمک به پوست برای حفظ رطوبت مناسب است.  پاکسازی صورت به مدیریت سطوح pH پوست کمک می کند و باعث حفظ آب در پوست می شود.

 پاک کننده صورت شما نقش مهمی در تعیین سلامت پوست شما دارد.

غدد ریز موجود در زیر پوست، روغنی به نام سبوم تولید می کنند که از پوست در برابر خطرات دنیای بیرون محافظت می کند.  کثیفی بیش از حد روی سطح لایه پوست ایجاد می شود که باعث انسداد فولیکول، به دام افتادن سبوم، عرق و سلول های مرده پوست می شود. کمبود سبوم در سطح پوست به باکتری‌ها اجازه می‌دهد تا به فولیکول نفوذ کنند و باعث ایجاد التهاب و ایجاد آکنه شوند.

شستن صحیح  و مرتب صورت، منافذ را از مواد زائد پاک می‌کند تا از تجمع کثیفی جلوگیری کند، به روغن سبوم اجازه می‌دهد بدون مانع به سطح پوست برسد و احتمال ایجاد جوش را کاهش می‌دهد.  پوست را درخشان و سالم نگه می دارد.  همچنین به محصولات و درمان های ضد پیری کمک می کند تا به درستی عمل کنند.

 اگر حداقل دو بار در روز صورت خود را نشویید چه اتفاقی می افتد؟

اگر دو بار در روز صورت خود را نشویید، ممکن است با لایه ضخیمی از کثیفی  پوشانده شود که باعث می شود سایر محصولات به درستی به پوست نفوذ نکنند.  وقتی صورت خود را روزانه نمی شوییم، پوست ما کم آب می شود که باعث می شود پوست خشن، چروکیده و پیر به نظر برسد.

عدم شستن صورت می تواند باعث مسدود شدن منافذ پوست و در نتیجه ایجاد آکنه های جدی شود.  پوست همچنین ممکن است قرمزی، خشکی و تحریک شدید ناشی از هیدراتاسیون ناکافی را تجربه کند.  این باعث می شود پوست کثیف، چرب، چرب و به طور قابل توجهی پیر به نظر برسد.

 روش صحیح شستن صورت را بیاموزید

اول از همه، پاک کننده مناسب برای نوع پوست خود را پیدا کنید.  در مرحله بعد، مطمئن شوید که دستانتان تمیز هستند.  با شستن دست ها قبل از تمیز کردن صورت، باکتری ها و کثیفی ها را از بین ببرید. از آب گرم روی پوست برای باز کردن منافذ و از بین بردن آلودگی استفاده کنید.  آب خیلی داغ می تواند به پوست شوک وارد کند و باعث شکستگی مویرگ ها شود.  قبل از شستن صورت، به آرامی تمام آرایش را با یک پد پنبه ای آغشته به روغن زیتون یا میسلار پاک کنید.  این امکان تمیز کردن کامل را فراهم می کند.  شستشوی صورت را با نوک انگشتان انجام دهید.  دست ها را به هم بمالید تا کف تشکیل شود.  این به فعال شدن پاک کننده کمک می کند.  نوک انگشتان خود را به صورت دایره ای در امتداد صورت و گردن حرکت دهید.  گردش خون را تحریک می کند. سپس با پاشیدن آب ولرم روی صورت، پاک کننده را بشویید. صورت را مالش ندهید زیرا ممکن است باعث تحریک شود.  صورت خود را با یک حوله تمیز خشک کنید.   پس از شستشو، پوست خود را با یک مرطوب کننده سبک آبرسانی کنید.

 چه مدت باید صورت خود را بشویید؟

شستن صورت برای مدت طولانی به این معنی نیست که موثر است.  صورت خود را تنها در عرض 20 تا 30 ثانیه بشویید.  شستن طولانی مدت صورت، به خصوص اگر پاک کننده حاوی مواد لایه بردار باشد، می تواند به سرعت منجر به قرمزی و تحریک پوست شود.

 نحوه انتخاب شستشوی صورت یا پاک کننده صورت

قبل از شستن صورت، نوع پوست خود را بشناسید و با توجه به آن یک پاک کننده انتخاب کنید.  اگر پوست خشکی دارید، از شوینده صورت که دارای محتوای الکل بالایی است خودداری کنید.  از شوینده صورت بدون مواد شیمیایی، عطر و رنگ استفاده کنید.  پاک کننده های ملایم، بدون کف، روغن یا کرم را امتحان کنید.

اگر پوست چرب دارید، از شستشوی صورت با سطح pH پایین استفاده کنید که به تنظیم تولید چربی کمک می کند.  از شوینده ای استفاده کنید که چربی را پاک کند اما بدون ایجاد خشکی.

شوینده های ژل و کف کننده را امتحان کنید.  اگر فردی دارای پوست مختلط و حساس است، باید از شوینده ابتدایی صورت استفاده کندت که عاری از عطر و مواد افزودنی سنگین باشد. بسته به آب و هوا و نیاز فعلی پوست یک پاک کننده انتخاب کنید.

بنابراین، می بینید که شستن و مراقبت از پوست یک هنر است؟  از این نکات تخصصی برای حفظ سلامت پوست خود استفاده کنید!

آیا شستشوی مرتب صورت با پاک کننده درست است یانه؟

پاک‌کننده‌ها می‌توانند به طور موثر آلودگی و چربی را از روی پوست پاک کنند، اما پاک‌کننده‌های اشتباه می‌توانند لایه بیرونی پوست را مختل کنند که منجر به التهاب می‌شود. مگر اینکه به شدت عرق کرده باشید، کثیفی روی پوستتان قابل مشاهده نباشد یا از لوازم آرایشی سنگین استفاده نکرده باشید، در برخی موارد شستن فقط با آب کافی است.

علاوه بر اینکه از چه محصولاتی استفاده می کنید یا استفاده نمی کنید، متخصصان پوست می گویند که ظاهر سالم پوست به کیمیاگری ظریفی از عوامل از جمله ژنتیک، نوع پوست، سن، سطح هورمون و فعالیت و همچنین محیط شما بستگی دارد.

فرهنگ ما معتقد است که پاک‌سازی صبح و عصر بهترین است، اما اتفاق نظر وجود ندارد که یک زن با پوست سالم چقدر باید صورت خود را با پاک‌کننده بشوید.عجیب اینجاست که بعضی نقاط وجود دارند که در آنها آب جاری وجود ندارد و زنان هرگز صورت خود را نمی‌شویند.  آنها هیچ افزایشی در عفونت پوست یا سایر بیماری های پوستی ندارند و بسیاری از آنها پوست زیبا، نرم و مرطوب دارند.

 چرا حذف پاک کننده ها ممکن است برای پوست برخی افراد مفید باشد.

صورت شما رطوبت بیشتری را حفظ می کند.

بعضی متخصصان پوست می گویند:   مزیت شستشو با آب این است که پوست شما خشک نمی شود و این می تواند به کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک کمک کند.  (به یاد داشته باشید، اگر آرایش می کنید، یک آبکشی بدون پاک کننده ممکن است اثر معکوس داشته باشد. وقتی آرایش روی پوست شما به دام می افتد، می تواند باعث آسیب اکسیداتیو شود که باعث پیری زودرس صورت می شود. سعی کنید در شب با یک پاک کننده ملایم بشویید.  آرایش خود را پاک کنید و صبح ها به سادگی صورت خود را با آب بپاشید.)  “شستشو با آب گرم باعث کاهش برخی از چربی ها و از بین بردن تجمع و سلول های مرده پوست می شود.”  با این حال، “آرایش را به خوبی پاک نمی کند، برای انواع پوست های چرب یا کسانی که آکنه دارند، کافی نخواهد بود.”

 پاک کننده ها می توانند واکنش پوست شما را تشدید کنند.

زمانی که به 30 سالگی می رسیم، بدن ما شروع به تولید روغن کمتری می کند.  به نوبه خود، ممکن است متوجه شوید که نمی‌توانید با پاک‌کننده‌ای که در دهه 20 زندگی‌تان استفاده می‌کردید کنار بیایید و “پوست شما در حال خشک شدن است، حتی اگر از “بهترین” مرطوب‌کننده‌ها استفاده می‌کنید.  اگر متوجه هر یک از این موارد شده اید، ممکن است زمان آن رسیده که پاک کننده ها را کنار بگذارید.

 لایه برداری باعث اززبین بردن سلول های سالم می کند.

30 سالگی همچنین زمانی است که لایه برداری طبیعی شروع به کند شدن می کند، که می تواند باعث کدر شدن پوست شود.  در حالی که شستن صورت با آب گرم یا خنک می تواند به از بین بردن سلول های مرده و درخشندگی پوست کمک کند، اگر از لایه بردار و اسکراب استفاده می کنید تا زمانی که صورتتان احساس تمیزی جیرجیر کند، به این معنی است که احتمالاً چربی هایی را که به حفظ مانع پوست کمک می کنند، از بین می برید.

 گاهی اوقات پوست شما نیاز به تعطیلات دارد.

گاهی حتی پوست شما نیاز به استراحت دارد.  اگر به دلیل استفاده بیش از حد از محصولات یا مواد ضد پیری مانند رتینول خشک شود، شستن با آب برای چند روز اشکالی ندارد.  همین امر در مورد بیماری‌های مراقبت از پوست مانند اگزما نیز صدق می‌کند، در این صورت، شستن فقط با آب یک بار در طول روز می‌تواند به پوست اجازه دهد تا محتوای چربی لازم را حفظ کند.

 ممکن است از محصولات غیر ضروری استفاده کنید.

برخی افراد ممکن است از نظر ژنتیکی مستعد جوش‌ها نباشند یا ممکن است [روغن] کمتری تولید کنند. اگر اینطور به نظر می‌رسد، ممکن است وقتی پاک‌کننده‌تان را کنار بگذارید، پوستتان بهتر به نظر می‌رسد.

 نتیجه نهایی: کاری را انجام دهید که برای شما مفید است.

اکثر متخصصان پوست موافقند که برای کسانی که به دنبال برنامه ای کم هزینه هستند، استفاده از یک پاک کننده در شب و فقط آب در صبح گزینه معقولی است.

شستن مرتب پوست درست است یا غلط؟

دیدگاه ها

مایا اسکین کر ، ارائه دهنده خدمات تخصصی مراقبت پوست، آموزش پاکسازی و فیشیال با مدرک فنی حرفه ای و سرتیفیکیت

آدرس: تهران ضلع جنوبی میدان هروی- کنار پارک ( بین ملل و سپه) پلاک 174، طبقه 4 – واحد 10