شماره تلفن:  09122790464

 

جوش صورت و چگونگی درمان آن

پیش از اینکه درباره راه های رفع جوش صورت صحبت بکنیم باید بدانید که جوش صورت از جمله مشکلاتی است که بسیاری از افراد از دوران نوجوانی درگیر آن می شوند و از آن جایی که هیچ محدودیت سنی برای جوش زدن وجود ندارد، احتمال آن که در هر سن و سالی که هستید درگیر جوش صورت شوید زیاد است. اما چرا جوش می زنیم؟
جوش ها به دلایل مختلف بر روی صورت ایجاد می شوند. جوش های نوجوانی معمولا به دلیل تغییرات هورمونی به وجود می آیند. برخی جوش ها نیز نشان دهنده به وجود آمدن یک بیماری در بدن فرد هستند. از همین رو است که نوع جوش و محلی که بر روی صورت ایجاد شده می تواند نشان دهنده وضعیت فعلی بدن افراد باشد.

به طور معمول زمانی که سلول های مرده پوست به همراه چربی اضافه در زیر پوست صورت جمع می شوند، جوش به وجود می آید. جوش ها معمول به شکل سرسیاه، سرسفید و یا التهابی هستند که برای رفع هر کدام ابتدا باید آن ها آشنا شد.

انواع جوش

جوش ها معمولا یا التهابی اند یا غیر التهابی. جوش های سرسیاه و سفید جوش های غیر التهابی هستند و درمان آن ها آسان تر از جوش های التهابی است. حتی در برخی از موارد با چند درمان ساده و خانگی نیز می توان نسبت به از بین بردن آن ها اقدام کرد. جوش های التهابی اما درمان سخت تری دارند و معمولا زمان زیادی لازم است تا بتوان آن ها را از بین برد. از جمله جوش های التهابی می توان پاپول، ندول، کیست و پاسچول را نام برد.
علاوه بر این جوش ها در سه نوع خفیف، متوسط و شدید وجود دارد. برای آن که بفهمید صورت شما از چه نوع جوش هایی است می بایست تعداد جوش های موجود بر روی صورت خود را بشمارید.
در صورتی که کمتر از 20 عدد جوش سرسیاه یا سرسفید، کمتر از 15 عدد جوش های برجسته ملتهب و کمتر از 30 عدد جوش های برجسته و ضایعه مانند قرمز رنگ داشته باشید، می توان گفت جوش های صورت شما از نوع خفیف هستند. در این صورت نیازی به نگرانی نیست چرا که اغلب جوش های خفیف را می توان به آسانی و گاها با درمان های خانگی درمان کرد.
در صورتی که مقدار جوش های روی صورتتان از تعداد گفته شده بیشتر باشد بسته به تعداد و نوع آن ها، جوش های صورت شما از نوع متوسط و شدید هستند. مدت زمان درمان این نوع جوش ها معمولا زیاد بوده و برای درمان نیازمند مراجعه به متخصصان و پزشکان پوست هستید. در ادامه با انواع جوش های التهابی و غیر التهابی آشنا خواهیم شد.

جوش های سرسفید

جوش های سرسفید معمولا خیلی رایج هستند و زمانی به وجود می آیند که منافذ پوست بسته و مسدود می شود. دلایل زیادی وجود دارد که منافذ پوست ما بسته می شود. برای مثال اگر بیش از حد پوست خود را چرب نگه داریم، در معرض آلودگی ها و انواع باکتری ها قرار بگیریم و در نهایت سلول های مرده پوست ما افزایش پیدا کند و ما شاهد جوش های سرسفید بر روی پوست خود خواهیم بود.
جوش های سر سفید چرکی بوده و معمولا دردناک اند‌. اغلب افراد برای از بین بردن جوش های سرسفید خود، آن ها را فشار می دهند با این فرض که چربی و چرک موجود در آن تخلیه می شود. در صورتی که این کار فقط و فقط پوست شما را زخم کرده و حتی پس از درمان نیز جای جوش بر روی پوست صورت باقی می ماند.

جوش های سرسیاه

جوش های سرسیاه همان طور که از نامشان پیداست به شکل جوش های ریز سیاه مانند هستند و زمانی که فولیکول مو با چربی یا سلول های مرده پوست در زیر پوست مسدود می شوند، ایجاد می شود. اطراف جوش سرسیاه هیچگونه قرمزی و تورم وجود ندارد و از نوع جوش دردناک نیستند.
برای از بین بردن جوش های سرسیاه کافی است آن ها را به یکدیگر فشار داد اما به طور کلی فشار دادن جوش سبب زخم شدن صورت و ماندن جای جوش در آینده می شود. پس پیشنهاد می کنیم فشار دادن جوش ها را به طور کل از ذهن خود پاک کنید.

پاپول ها

این جوش ها معمولا برجسته بوده و به رنگ صورتی یا قرمز اند و زمانی ایجاد می شوند که منافذ پوست به دلایلی چون چربی زیاد و افزایش سلول های مرده پوست، بسته شده است. این جوش ها زیر پوستی هستند و زمانی که محل به وجود آمدن آن ها را لمس می کنید کاملا بر آمده و سفت هستند.
فشار دادن جوش های پاپول کار بسیار اشتباهی است چرا که با فشار دادن جوش پاپول باکتری موجود در آن از جوش خارج شده و بر اطراف پوست نفوذ می کند. این امر باعث می شود سایر نواحی پوست نیز تحریک شده و در نهایت بر روی صورت ایجاد شوند. جوش های پاپول حتی به تحریک جوش های سرسیاه و سفید نیز اقدام می کنند و موجب تشدید التهاب آن ها می شوند.

پاسچول ها ( جوش های چرکی )

پاسچول ها نوعی جوش متورم و برجسته بزرگ هستند. این جوش ها قرمز رنگ بوده و دارای مرکزی سفید یا زرد رنگ اند‌. این جوش های چرکی اغلب در صورت، قفسه سینه و کمر ایجاد می شوند و علت به وجود آمدن آن ها نیز به دلیل تغییرات هورمونی یا جمع شدن سلول های ایمنی پس از بسته شده منافذ پوست است.
پاسچول ها غالبا زیر پوستی اند و تفاوت آن ها با جوش های پاپول در این است که سر چرکی جوش در آن ها بیرون از پوست دیده می شود. فشار دادن و خارج کردن چرک این جوش ها نیز سبب تشدید و التهاب پوست می شود.

ندول ها

جوش های ندول به جوش های گوشتی سفت و قرمز رنگ گفته می شود. این جوش ها در عمق پوست نفوذ کرده اند و دردناک اند‌. علت به وجود آمدن جوش های ندول، تجمع باکتری کاتی باکتریوم در پوست است.
از آن جایی که جوش های ندول با عفونت همراه اند برای درمان آن ها حتما باید به یک مشاور و پزشک متخصص پوست مراجعه کرد.

کیست

شدید ترین نوع جوش مربوط به کیست ها است. کیست در اعماق پوست نفوذ پیدا می کنند و بسیار دردناک است. این جوش قرمز رنگ ملتهب شده ممکن است برخی اوقات به رنگ سفید نیز در پوست مشاهده شوند. چرک بسیاری در این جوش ها وجود دارد و به هیچ عنوان نباید چرک آن ها را با فشار دادن و تخلیه چربی خارج کرد.

چکار کنیم جوش نزنیم؟

هر زمان که فولیکول ‌های مو در نواحی مختلف بدن بسته شوند، در آن نواحی شاهد ایجاد جوش های مختلف هستیم. بسته شدن فولیکول ها می تواند دلایل متنفاوتی داشته باشد. برای مثال ممکن چربی یا سلول های مرده پوست سبب مسدود کردن فولیکول‌ ها شده باشند و یا دلایلی هورمونی سبب به وجود آمدن آن ها شده است.
در هر صورت بروز جوش بر روی پوست ما یک معزل بزرگ است که آشنایی با دلایل به وجود آمدن آن قبل از آشنایی با نحوه درمان بسیار مهم و تاثیر گذار است. همان طور که گفته می شود پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. برای رفع جوش می توانید موارد زیر را رعایت کنید:

از لوازم آرایشی بی کیفیت و فاسد استفاده نکنید!

زمانی که از لوازم آرایشی بی کیفیت استفاده می کنید منافذ پوست شما به آسانی بسته شده و شاهد ایجاد جوش های متعدد بر روی پوست صورت خود خواهید بود. جدای از آن که توصیه می کنیم همیشه از لوازم آرایشی مرغوب و با کیفیت استفاده کنید، پیش از خرید باید در نظر بگیرید که لوازم آرایشی با پوست صورتتان سازگار باشد و با توجه به نوع پوستتان اقدام به استفاده و خرید نمایید.
همچنین به تاریخ انقضای محصولات توجه کنید و هرگز محصولی را که به زودی منقضی می شود استفاده و خریداری نکنید. برای پاک کردن آرایش صورت نیز می بایست از پاک کننده های مناسب صورتتان استفاده کرده و رطوبت پوست خود را حفظ کنید.

دارو ها و اثراتشان را بشناسید!

چنانچه از دارو های هورمونی یا دارو های مرتبط با اعصاب و روان استفاده می کنید باید بدانید که این دارو ها تا حد زیادی می توانند منجر به ایجاد جوش در بدن و صورت شما شوند. همانطور که گفتیم بیماری های گوناگون سبب ایجاد شدن جوش در نقاط مختلف بدن می شود. برای مثال مردانی که دارای جوش های متعدد بر روی باسن خود هستند، به احتمال زیاد دارای مشکلات هورمونی اند.

کشیدن سیگار و قلیان ممنوع!

قلیان و سیگار علاوه بر زیان هایی که بر روی تمام کل بدن و عملکرد آن می گذارد، پوست افراد را تیره تر کرده و سبب ایجاد جوش بر روی صورت آن ها خواهد شد.

برنامه غذایی سالم داشته باشید!

خوردن شیرینی جات و غذا های پر چرب سبب به وجود آمدن جوش در بدن می شوند. همه ما نیازمند داشتن یک برنامه غذایی سالم هستیم و از آن جایی که غذا های فست فودی بسیار رایج شده اند و جای غذاهای طبیعی و خانگی را گرفته اند باید به این موضوع توجه داشته باشید.

از قرار گرفتن در محیط آلوده خودداری کنید!

قرار گرفتن در یک محیط آلوده البته نمی تواند سبب ایجاد جوش در صورت شما شود اما در صورتی که جوش یا زخم باز در صورت خود داشته باشید، آلودگی ها به پوسستان نفوذ پیدا می کنند و علاوه بر آن که جای زخم و جوش قبلی را ملتهب می کنند، سبب ایجاد جوش های جدید می شوند.

خانم ها چکاپ فصلی را فراموش نکنید!

احتمال به وجود آمدن جوش در صورت زنان بسیار بیش تر از مردان است. جدا از استفاده مکرر خانم ها از لوازم آرایشی، مشکلات هورمونی مخصوص زنان نیز این امر را افزایش می دهد. برای مثال عادت ماهانه، بارداری و زایمان هر یک به تنهایی می توانند سبب ایجاد جای جوش در صورت خانم ها شوند.

استرس نداشته باشید!

اگر فرد استرسی هستید و یا در محیط پر از استرس کار می کنید، منتظر جوش های صورت باشید. زمانی که افراد دچار استرس می شوند هورمون کورتیزول در بدن آن ها افزایش پیدا می کند. این هورمون غدد پوستی را تحریک کرده و در نتیجه چربی سطح پوست زیاد می شود. می دانیم که صورت چرب از جمله بزرگ ترین دلایل به وجود آمدن جوش ها بر روی صورت هستند.

به رعایت بهداشت و نظافت پوست توجه کنید!

عدم رعایت بهداشت پوست و مراقبت از آن، خود یکی از بزرگ ترین دلایلی است که جوش ها بر روی پوست صورت ایجاد می شوند. بنابر این پس از هر بار آرایش صورت می بایست به طور کامل صورت خود را شسته و تمیز نمایید. همچنین زمانی که پوستتان در معرض آلودگی هوا قرار گرفت یا پس از ورزش کردن خیس از عرق شدید، نباید شست و شوی صورت خود را نادیده بگیرید.
همیشه سعی کنید تا منافذ پوست خود را باز بگذارید تا عمل اکسیژن رسانی نیز برای صورتتان انجام شود. با رعایت چنین روتین پوستی و تنها با شست و شوی کامل پوست است که می توانید از به وجود آمدن جوش جلوگیری کنید.

رفع جوش صورت

شـــماره تلفن:09122790464
ایمـیل: info@mayaskincare.ir

مایا اسکین کر ، ارائه دهنده خدمات تخصصی مراقبت پوست، آموزش پاکسازی و فیشیال با مدرک فنی حرفه ای و سرتیفیکیت

 آدرس : تهران ضلع جنوبی میدان هروی- کنار پارک( بین ملل و سپه) پلاک 174، طبقه 4 – واحد 10

آدرس

شبکه های اجتماعی

تماس بگیرید