شماره تلفن:  09122790464

دلایل مختلفی وجود دارد که هر کدام منجر به ایجاد شدن لکه ها بر روی پوست بدن یا صورت می شود. به طور کلی اما می توان تابش مستقیم آفتاب، ماه گرفتی، زخم ها و جوش های پوستی را از جمله مهم ترین عواملی دانست که در نهایب منجر به ایجاد شدن لکه های صورت می شود.لک های صورت معمولا نگران کننده نیستند و اغلب با روش های کارآمد موجود می توان نسب به رفع آن ها اقدام کرد. پیش از آن که شما را با روش های موثر درمان لک های صورت آشنا کنیم بهتر است به صورت مختصر در مورد انواع لک صورت نیز آشنایی داشته باشید.

انواع لک صورت

آکنه
آکنه به دلایل متفاوتی بر روی پوست صورت ایجاد می شود. این دلایل بسیار زیاد است از استرس و بلوغ گرفته تا قاعدگی و ترشح بیش از حد چربی بر روی پوست، همگی می توانند عواملی باشند که بر روی صورت آکنه ایجاد شود. آکنه در حقیقت به جوش های سرسیاه یا سر سفید گفته می شود. البته می تواند شامل جوش های عفونی، پاپول ها و پاسچول ها نیز باشد. برای درمان انواع آکنه می بایست از متخخصان پوست کمک گرفت.
گره های پوستی
زمانی که سلول های پوست به هر دلیلی از بین می روند، در منافذ پوست گیر کرده و به این ترتیب منافذ پوست صورت کاملا بسته می شود. از همین رو چربی پوست نمی تواند به بیرون ترشح کند و در نهایت با سلول های مرده زیر پوست ترکیب شده و به توده عفونی در می آیند.
به این توده های عفونی، گره های پوستی نیز گفته می شود. این گره های پوستی دردناک است و حتی دست زدن به آن ها نیز ممکن است برایتان آزاد دهنده باشد. برای درمان گره های پوستی نیز می بایست به متخصصان پوستی مراجعه کرده و البته پوست صورت را به طور منظم پاکسازی کرد.
جوش کیستی
جوش کیستی به نوع دیگری از آکنه گفته می شود که به شکل یک برآمدگی بزرگ قرمز رنگ است. این نوع جوش بسیار دردناک است و برای درمان آن حتما می بایست به پزشکان متخصص پوست مراجعه کنید.
کک و مک
کک و مک را همه می شناسیم. این لکه های پوستی زمانی که تمامی رنگدانه های پوست در یک نقطه جمع می شوند، ایجاد می شوند. امکان ایجاد کک و مک در هر نقطه از بدن وجود دارد و البته دلیل ایجاد آن اغلب ارثی و ژنتیکی است. استفاده از دارو ها و کرم های مناسب و همچنین لیزر درمانی می تواند یکی از روش های موثر جهت درمان کک و مک صورت باشد.
لک های ناشی از آفتاب
طولانی ماندن در زیر نور آفتاب می تواند سبب ایجاد لک های پوستی شود. برای درمان این لک های آفتابی، لایه برداری و استفاده از کرم های ضد آفتاب بسیار موثر است. همچنین با لیزر درمانی به آسانی و در کوتاه ترین زمان می توان آن ها را از بین برد.
ملاسما
زمانی که رنگ دانه های پوست در یک مکان از پوست صورت و بدن جمع شوند، ملاسما یکی دیگر از انواع لکه های پوستی ایجاد می شود. دلیل ایجاد ملاسما معمولا به مشکلات و تغییرات هورمونی باز می گردد و اغلب خانم های باردار یا افرادی که مصرف بالای قرض های ضد بارداری دارند، دچار این نوع از لکه های پوستی می شوند.
لیزر درمانی بهترین و موثرترین برای درمان این نوع لک است چرا که با کمک لیز در سریع ترین زمان و به آسانی می توان ملاسما را از بین برد. استفاده از کرم ها و دارو های مرتبط با درمان ملاسما نیز می تواند از دیگر روش های درمانی طولانی مدت باشد.
موی زیرپوستی
روش های متفاوتی همچون اپیلاسیون، اصلاح مو با بند و … برای اصلاح موی صورت و بدن جود دارد. در صورتی که موهای صورت یا بدن خود را به خوبی اصلاح نکنید ممکن است مو در زیر پوست شما به دور خود بچرخد و در عمق پوست نفوذ کند. این موضوع علاوه بر ایجاد عفونت در پوست سبب به وجود آمدن نوعی از آکنه می شود.
برای پیشگیری از این مشکل، بهترین روش از بین بردن مو های زائد بدن، استفاده از لیزر است. در صورتی که مو های زیر پوستی زیادی دارید نیز بهتر است از لیزر درمانی برای درمان آن کمک بگیرید.
ماه گرفتگی
ماه گرفتگی یکی دیگر از انواع لک های پوستی است و از آن جایی که در بدو تولد بر روی پوست ایجاد می شود به آن لک تولد نیز می گویند. جمع شدن رنگدانه های پوست در یک مکان نیز دلیل به وجود آمدن این نوع از لکه است. برای درمان لکه های ناشی از ماه گرفتی بهتر است به پزشکان متخصص پوست مراجعه کرد.
تبخال
عوامل گوناگونی همچون استرس و ترس زیاد، سرماخوردگی و … می تواند سبب ایجاد تبخال شود. تبخال به طور معمول در روی لب یا دور دهان به وجود می آید و مانند یک تاول پر از مایع است. تبخال ها معمولا دردناک هستند و به دلیل چرکی بودن آن ها به آسانی منتقل می شوند از همین رو نباید با افرادی که تبخال زده اند رو بوسی کرده و یا از لیوان آن ها نوشید. در صورتی که پس از رفع تبخال، لکه و جای آن بر روی پوست باقی بماند، بهترین و موثر ترین روش استفاده از لیزر درمانی است.
لک ناشی از جراحات
زخم هایی که به هر دلیلی بر روی پوست صورت و بدن ما به وجود می آیند ممکن است پس از گذر زمان تبدیل به لکه های پوستی می شوند. استفاده از دارو های لایه بردار، لیزر درمانی و مراجعه به پزشک متخصص همگی از جمله روش ها و راه هایی است که برای درمان این نوع لکه های پوستی می توان استفاده کرد.
لک های ناشی از سرطان پوست
آخرین نوع لک های پوستی مربوط به لک هایی است که بر اثر بیماری سرطان بر روی پوست صورت و بدن ایجاد می شوند. این لکه ها معمولا به شکل ناگهانی بر روی پوست ایجاد می شوند و شکل و رنگ و اندازه ها به دائما تغییر می کند. در صورتی که با چنین لکه ها مواجه شدید که دائما نیز در حال رشد هستند، هر چه سریع تر به پزشکان و متخصصان پوست مراجعه کرده و پس از بررسی مشکلات پوستی خود نسب به رفع آن اقدام کنید.

انواع لک های پوستی و علل ایجاد آن ها

دیدگاه ها

مایا اسکین کر ، ارائه دهنده خدمات تخصصی مراقبت پوست، آموزش پاکسازی و فیشیال با مدرک فنی حرفه ای و سرتیفیکیت

آدرس: تهران ضلع جنوبی میدان هروی- کنار پارک ( بین ملل و سپه) پلاک 174، طبقه 4 – واحد 10