شماره تلفن:  09122790464
انواع پوست
انواع پوست

چگونه نوع پوست خود را تشخصی دهیم  + شیوه‌های مراقبتی

 

آیا تا به حال برای خرید لوازم آرایشی مورد نظر خود به این سوال برخورد کرده‌اید که پوست شما از کدام نوع است؟ خشک، چرب، معمولی، حساس یا مختلط؟ در این مقاله ما آزمایشی ساده را به شما خواهیم آموخت تا در منزل هم بتوانید نوع پوست خود را تشخیص دهید.

جدا از خرید لوازم آرایشی مخصوص، باید به این نکته نیز توجه داشت که مراقبت از پوست در راستای سلامت و زیبایی، نیازمند شناخت نوع دقیق مدل پوست است.

پس با مجله‌ی مایا همراه باشید تا با هم نکاتی درمورد شناخت و نگه‌داری از انواع پوست‌ بیاموزیم.

 

 

روش تشخیص نوع پوست

با یک آزمایش ساده می‌توانید نوع پوست‌ خود را تشخیص دهید. برای این کار، مراحل زیر را دنبال کنید.

صورت خود را با با یک پاک کننده بشویید و  بعد از شستشو، پوست صورت خود را، خشک کنید. یک ساعت منتظر بمانید و در این یک ساعت، از هیچ مرطوب کننده و کرمی استفاده نکنید و اجازه دهید پوست شما به حالت طبیعی خود برگردد. بعد از یک ساعت، یکی از حالت‌های زیر اتفاق می‌افتد.

نتیجه:

 

  1. اگر احساس خارش، کشیدگی و پوسته‌پوسته شدن روی صورت دارید، پوست شما خشک است.
  2. اگر احساس رطوبت بر روی پیشانی، گونه یا بینی خود داشتید، پوست شما چرب است.
  3. اگر در قسمت‌هایی از صورت خود احساس رطوبت کردید و در قسمت‌های دیگر احساس خشکی کردید، پوست شما مختلط است.
  4. اگر حالت خاصی برای صورتتان اتفاق نیوفتاد، پوست شما معمولی است.
  5. اگر پوستتان قرمز شد و احساس خارش کردید، پوست شما حساس است.

 

انواع پوست

 

بهترین روش‌های مراقبت از انواع پوست

بعد از شناخت نوع پوست، حالا باید سراغ مراقبت از انواع پوست برویم و بدانیم که برای هر نوع پوست باید چه روتین مراقبتی داشت تا آسیبی نبیند.

 

پوست خشک چیست

خشکی و کشیدگی از ویژگی‌های بارز پوست خشک میباشند. معمولا افراد با پوست خشک، پوست‌پوست شدن را در صورت خود تجربه میکنند. چربی کم در بافت زیرپوستی باعث خشکی پوست می‌شود. شرایط آب و هوایی، استفاده‌ی مداوم از آب و وسایل گرمایشی با دمای بالا بعلاوه‌ی ژنتیک، سن و رژیم غذایی از مهم‌ترین دلایل بروز خشکی پوست هستند.

 

پوست خشک

 

مراقبت از پوست خشک

استفاده‌ی مداوم از آبرسان و مرطوب کننده‌ها مخصوص پوست خشک بهترین مراقبت است. استفاده از کرم آبرسان قبل از آرایش باعث میشود تا پوستتان کشیده نشود. برای پاک کردن آرایش از صابون یا دیگر شوینده‌های دیگر استفاده نکنید چرا که به خشکی شدید پوستتان منجر میشود. میتوانید از پاک کننده‌های ملایم استفاده کنید. استفاده از بخارهای فیشیال باعث از بین رفتن بافت مرده و خشک میشود همچنین در مرطوب کردن لایه‌های پوست، بسیار تاثیرگذار است.  در هنگام خرید کرم ضدآفتاب حتما توجه داشته باشید که مخصوص پوست‌های خشک باشند و قبل از استفاده از کرم ضدآفتاب، آبرسان مناسب استفاده کنید.

 

پوست چرب چیست

در این پوست،‌ عموما در ناحیه پیشانی، گونه و بینی، پوست براق‌تر از سایر نقاط است. کسانی که پوست چرب دارند معمولا حس می‌کنند که پوست آن‌ها چرب است و نیاز به شستشو دارد. یکی از مشکلات پوست‌های چرب، وجودجوش‌های سر سیاه است. اما در نظر داشته باشید که این پوست‌ها دیرتر از سایر انواع پوست چروک می‌شوند. پوست چرب معمولا به دلیل آب و هوای مرطوب و عوامل ژنتیکی به وجود می‌آید. طبیعتا لوازم آرایشی چرب برای این نوع پوست‌ها مناسب نیست. اگر پوست شما چرب است، بهتر است که از سرم‌ها و محصولات بر پایه آب استفاده کنید.

 

پوست چرب

 

مراقبت از پوست چرب

معمولا لایه‌های پوستی مرده دلیل ترشح چربی در سطح پوست هستند به همین دلیل لایه برداری از آنها باید آرام و ملایم باشد در غیر اینصورت تعداد لایه‌های پوستی مرده بیشتر میشوند. اصلا برای لایه برداری به سراغ کرم یا لیف‌های قوی نروید، بلکه از مواد ملایم استفاده کنید. استفاده از کرم مرطوب کننده و آبرسان را کنار نگذارید، انواع پوست‌‌ها به نرم کننده و آبرسان احتیاج دارند.حتما از کرم مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنید و به جای استفاده از شیر یا روغنِ پاک کننده از آب پاک کننده و تونر استفاده کنید. با اینکار میزان چربی صورت خود را متعادل میکنید. تمیز کردن پوست صورت در رفع چربی پوست و کاهش جوش صورت می‌تواند بسیار موثر باشد.

 

 

پوست معمولی چیست

پوست معمولی میزان چربی و رطوبت متعادلی دارد و پوستی ایده‌آل است. پوست معمولی دارای رنگی مطلوب و روشن و بافتی نرم و لطیف است. پوست معمولی با گذشت زمان تمایل به خشک شدن دارد، در نتیجه برای سالم و زیبا ماندن مانند سایر پوست‌ها نیاز به مراقبت دارد.

پوست معمولی
پوست معمولی

 

مراقبت از پوست معمولی

برای مراقبت این پوست از آبرسان‌های مخصوص پوست معمولی استفاده کنید چرا که این نوع پوست‌ها زودتر از بقیه دچار پیری پوست می‌شوند.

 

پوست مختلط چیست

در پوست مختلط، نوع پوست در نواحی گونه با نواحی T (پیشانی، چانه و بینی) متفاوت است. البته ناحیه‌ی T می‌تواند به اندازه‌ی یک خط باریک یا بسیار گسترده باشد.

 

پوست مختلط
پوست مختلط

مراقبت از پوست مختلط

نگهداری از این پوست نسبت به انواع دیگر سخت‌تر است به این دلیل که شما باید برای نگه داری از این نوع پوست از محصولات پوست چرب برای نواحی چرب پوست و از محصولات پوست خشک برای نواحی خشک پوست استفاده کنید.

 

پوست حساس چیست

درواقع هر کدام از پوست‌های چرب، خشک یا ترکیبی می‌توانند خصوصیات پوست حساس را هم داشته باشد. پوست‌های حساس همیشه قرمز و ملتهب هستند. کسانی که پوست حساس دارند نباید به هیچ وجه از محصولات قوی با ترکیبات شیمیایی شدید استفاده کنند. پوست حساس همانطور که از اسمش مشخص است ممکن است به مواد مختلفی حساسیت نشان دهد.

پوست مختلط

 

مراقبت از پوست حساس

برای این نوع پوست به این دلیل که به راحتی تحریک می‌شود، بهتر است که از محصولات آرایشی مخصوص پوست حساس استفاده کنید و همیشه صورت خود را به آرامی بشویید زیرا لیف زدن و استفاده از برس صورت می‌تواند باعث قرمز و حساستر شدن پوست شود .

 

 

کلام آخر

 

اکنون که با انواع پوست آشنا شدید، می‌توانید محصولات مراقبتی و آرایشی خود را با دقت بیشتری تهیه کنید.

هیچ وقت مراقبت از پوست را از خاطر نبرید زیرا تاثیر زیادی در زیبایی چهره شما دارد.

 

 

 

 

 

 

چگونه نوع پوست خود را تشخصی دهیم  + شیوه‌های مراقبتی

دیدگاه ها

مایا اسکین کر ، ارائه دهنده خدمات تخصصی مراقبت پوست، آموزش پاکسازی و فیشیال با مدرک فنی حرفه ای و سرتیفیکیت

آدرس: تهران ضلع جنوبی میدان هروی- کنار پارک ( بین ملل و سپه) پلاک 174، طبقه 4 – واحد 10